مروری بر صنعت لیزینگ در ایران و صندوق نفت

ماهیت لیزینگ:

لیزینگ یک فعالیت اعتباری کاملا تخصصی است و در حقیقت مجموعه‌ای از مبادلات اقتصادی مبتنی بر خرید اجاره و فروش هر نوع کالا یا ابزار سرمایه ایی می‌باشد. در این روش شرکت لیزینگ به‌عنوان موجر و متقاضی استفاده از تسهیلات و متقاضی استفاده از تسهیلات لیزینگ به‌عنوان مستأجر نامیده می‌شود.

صنعت لیزینگ در حال حاضر به مثابه یک شیوه تامین اعتبار برای موسسات حقوقی و اشخاص حقیقی برای سرمایه گذاری می باشد . و طیف وسیعی از کالا ها را در بر می گیرد . این فعالیت زمینه رشد اقتصادی را هم فراهم می نماید . 

صنعت لیزینگ، نقش صنعت در زنجیره خدمات:

امروزه بخش خدمات در جهان دارای جایگاه ویژه ای بوده و در ایران نیز در سال های اخیر توجه به بخش خدمات به صورت بسیار چشمگیری در حال افزایش است. گروه خدمات مالی به دلیل کاربرد فراوان در سطح جامعه و مجموعه ها و بنگاه های اقتصادی در این میان همیشه کانون توجه بخش خدمات بوده و روز به روز در حال پیشرفت و ارتقا می باشد.

یکی از زیرشاخه های مهم گروه خدمات مالی لیزینگ یا واسپاری است که امروزه از آن به عنوان صنعت لیزینگ یاد می شود.

 

اهمیت لیزینگ در اقتصاد جهانی تا حدی است که بخش عمده ای از دارایی های سازمان ها و موسسات اقتصادی اعم از انتفاعی و غیر انتفاعی با بهره گیری از روش های لیزینگ تامین می شود. همان گونه که نمودار زیر نشان می دهد صنعت لیزینگ در طول فعالیت به نحوی با چرخه های اقتصادی تعامل می کند که تاثیر بسزایی بر تولید ناخالص داخلی خواهد داشت…

برای دانلود کامل این مقاله اینجا کلیک کنید

نوشتهٔ پیشین
قالب فرم های مورد نیاز جهت تشکیل پرونده
نوشتهٔ بعدی
اعطای تسهیلات ویژه برای کالای دیجیتال و خودرو