‎⁨لیزینگ خودرو⁩

لیزینگ و چگونگی خرید خودرو لیزینگی

یکی از متداول‌ترین روش‌های لیزینگ، لیزینگ خودرو است. در روش لیزینگ خودرو یا فروش اقساطی خودرو، خریدار مبلغ مورد معامله را طبق قرارداد منعقد شده و به صورت اقساط به شرکت لیزینگ پرداخت می‌کند. در طول مدت پرداخت سند خودرو در رهن باقی مانده و بعد از پایان قرارداد و درصورت انجام تعهدات از سوی خریدار سند خودرو به نام وی زده خواهد شد.

لیزینگ خودرو روشی مناسب برای خرید خودرو در زمانی است که پول نقد کافی برای خرید نقدی در اختیار ندارید. در واقع، لیزینگ به معنای داشتن حق مالکیت به‌شرط تسویه اقساط است. بعد از پرداخت تمامی قسط‌هاست که می‌توانید خودروی خریده‌شده به شیوه لیزینگ را متعلق به خود بدانید. در لیزینگ خودرو، مبلغی را می‌پردازید و باقی اقساط را در بازه‌هایی مشخص پرداخت می‌کنید. تسویه که تمام شد، سند خودرو هم به نامتان می‌خورد.

برای خرید خودروی لیزینگی معمولا باید نیمی از مبلغ خرید را پرداخت کنید و ۵۰درصد باقی‌مانده را به شکل قسطی یا در قالب تسهیلات دیگر بپردازید. اگر خریداری نتواند بنا به قرارداد عمل کند و به‌درستی از عهده پرداخت اقساط برآید، سند به نام او زده نخواهد شد. بازپرداخت وام و اقساط در زمان توافق‌شده است که در نهایت موجب می‌شود که سند به نام خریدار زده شود.

شرکت‌های ایرانی که اقدام به فروش لیزینگی خودرو می‌کنند، معمولا توافق و قراردادی ۳ تا ۴ساله با افراد منعقد می‌نمایند؛ توافقی که طی آن امکان پرداخت اقساط خرید خودرو وجود دارد. بدیهی است که فروش اقساطی با کشیدن سود روی مبلغ فروش همراه خواهد بود. در واقع، سود معینی برای ارائه تسهیلات فروش قسطی در نظر گرفته می‌شود. این یعنی قیمت تمام‌شده خرید خودرو نسبت به خرید معمولی خودرو بیشتر خواهد بود. این سود حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد است.

نوشتهٔ پیشین
فرصت‌های صنعت لیزینگ در شرایط تورمی
نوشتهٔ بعدی
‎⁨انواع روش حسابداری⁩